2012-12-14

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może dla niektórych oczywiste, jednak warto je tutaj zebrać i przypomnieć.

Cena i koszty eksploatacji


Wyszukując hasło „wanna z hydromasażem” za pomocą popularnej porównywarki cen produktów, trafiamy na oferty zaczynające się od już 400zł! Wydawałoby się, że to idealna okazja, zwłaszcza że na stronie produktu producent zachwala jego najwyższą jakość i nowoczesne rozwiązania podnoszące komfort użytkowania. Nie warto się tym jednak sugerować, po pierwsze tak niskie ceny zazwyczaj mają za zadanie jedynie przyciągnąć klientów szukających „jak najtaniej”, później okazuje się, że zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów i elementów winduje cenę sporo do góry. Druga kwestia jest taka, że choć można znaleźć tańsze oferty, to eksperci są raczej zgodni co do tego, że zakup dobrej wanny z hydromasażem to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Do kosztu wanny dodajemy koszt jej zamontowania (plus oczywiście transportu), warto pytać w sklepie ile on wyniesie.

Drugą sprawą są koszta związane z eksploatacją i utrzymaniem wanny.
Oczywiście największe wydatki wiążą się ze zużyciem wody i prądu, a te zależą od częstotliwości użytkowania wanny. Potrzebne nam będą także specjalnie przystosowane środki czystości i preparaty do dezynfekcji.

Dodatkowymi kosztami, z którymi jednak warto się liczyć przed zakupem, mogą okazać się koszta naprawy, serwisowania, zakupu wymiennych elementów. Te akurat możemy zminimalizować, wybierając wannę renomowanej firmy, z gwarancją producenta.

Należy także pamiętać, że wanna jest zupełnie „dodatkowym” kosztem w naszym budżecie, bo obok niej i tak jesteśmy zmuszeni do posiadania kabiny prysznicowej, w której przez relaksującym masażem w wannie obowiązkowo umyjemy się.

Utrzymanie czystości


Jest bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy potraktować bardzo poważnie – zaniedbanie jej w krótkim czasie da o sobie znać przykrymi konsekwencjami. Pół biedy, jeśli będzie to „tylko” przykry zapach otaczający nasze małe domowe jaccuzi...Niestety warunki panujące wewnątrz systemu rur przepompowujących wodę oraz napowietrzających są wprost idealnymi dla rozwoju bakterii i grzybów. Wiele z nich jest doskonale poradzi sobie z „przeżyciem”, jeśli jedynym naszym wkładem w zachowanie higieny całego systemu będzie przepłukanie rur wodą z dodatkiem pierwszego lepszego detergentu.
Warto zatem pamiętać o systematycznym, zgodnym z zaleceniami producenta, odkażaniu całego systemu jak i samej wanny. Wybierajmy do tego celu polecane środki renomowanych firm.
Można ułatwić sobie zadanie utrzymania wanny w dobrym stanie, interesując się już przed kupnem kwestią zachowania higieny. Z pewnością układ rur, ich budowa i materiał nie pozostaną bez znaczenia dla łatwości pozostawania wewnątrz nich wody po kąpieli jak i osiadania mikroorganizmów w ich wnętrzu. Pamiętajmy też, że układ powietrzny nie podlega czyszczeniu wodą z dodatkiem środka dezynfekującego, więc może stanowić dodatkowe źródło problemów z utrzymaniem higieny.

Poza myciem i dezynfekowaniem samej wanny, ważne jest także nie wprowadzanie do kąpieli niepotrzebnych zanieczyszczeń z własnego ciała, tak więc prysznic przed wejściem do wanny powinniśmy traktować jako obowiązkowy.

Ceną za zaniedbanie kwestii utrzymania higieny w wannie z hydromasażem może być nawet zapalenie płuc, grzybica, gruźlica i rozmaite infekcje...

Zajmowanie powierzchni łazienki


Jak wspomniano wyżej, przed kąpielą w wannie z hydromasażem musimy i tak wziąć normalny prysznic, aby nie przenosić zanieczyszczeń do wanny. Tak więc kwestia zajmowanej powierzchni pozostanie bez znaczenia tylko w przypadku użytkowników cieszących się naprawdę dużą łazienką. Dla reszty może być problemem znalezienie miejsca na wannę, zwłaszcza jeśli decydujemy się na model dla większej ilości osób.

Wady wanny z hydromasażem


Oczywiście niektóre z niżej wymienionych można wyeliminować poprzez właściwy dobór sprzętu, odpowiednią pielęgnację i użytkowanie. Generalnie jednak należy liczyć się z poniższymi:

- względnie duży koszt zakupu i instalacji wanny
- zwiększenie zużycia wody i prądu, co za tym idzie opłat (plus dodatkowe koszty na środki czystości, naprawy, elementy itp.)
- hałas towarzyszący działającej wannie
- zajmowanie dużej ilości miejsca
- konieczność systematycznego czyszczenia i dezynfekcji
- możliwe problemy z utrzymaniem higieny (co może pociągać za sobą konsekwencje zdrowotne u użytkowników, w mniej drastycznych sytuacjach przykry zapach)
- stosunkowo duża ilość czasu potrzebna na realizację relaksującej kąpieli (napełnienie wodą wanny, wcześniejszy obowiązkowy prysznic)
- możliwe  awarie, wyciek wody itp.

Na co zwracać uwagę przy wyborze


Wybierając odpowiedni model dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych kwestii:-Dopasujmy do własnych potrzeb i preferencji takie elementy budowy jak pochylenie oparcia (generalnie wygodniejsze są bardziej pochyłe), długość dna wanny i jej głębokość (najwygodniejsza pozycja), usytuowanie panelu sterującego itp.- Zapoznajmy się z wadami i zaletami wanny jedno i dwuosobowej, podejmijmy decyzję jaki model będzie dla nas najlepszy.- Zastanówmy się czego oczekujemy od nowej wanny i jak będziemy ją użytkować i wtedy zdecydujmy, czy powinna posiadać opcję podgrzewania powietrza lub wody, czy też niekoniecznie.-Właściwa zabudowa wanny gwarantuje odpowiedni wlot powietrza pod nią i nie generuje dodatkowych problemów w przypadku konieczności chwilowego demontażu, warto o tym pamiętać i tymi względami kierować się przy wyborze, przynajmniej w równym stopniu, co wyglądem zabudowy.Jeśli wszystkie poruszone wyżej kwestię zostały przez nas wzięte pod uwagę, ewentualne  wątpliwości wszystkich domowników rozwiane, to możemy podjąć świadomą decyzję co do posiadania wanny. Jak widać ma ona nie tylko plusy, a oszczędność kilku tysięcy złotych być może nie jest wcale główną przyczyną faktu, iż na takie rozwiązanie we własnym mieszkaniu większość z nas się jednak nie decyduje...

 


Powrót do Wiadomości

Porady

CERAMIKA ŁAZIENKOWA

1.Ceramika sanitarna: bidet – jakie są rodzaje? Niezbędne wyposażenie łazienki to z pewnością ...

więcej

KABINY PRYSZNICOWE

1.Kabina prysznicowa: szklane drzwi do kabiny prysznicowej vs drzwi z tworzywa sztucznego. Przed...

więcej

MEBLE ŁAZIENKOWE

1. Drewniane meble łazienkowe – kiedy drewno nadaje się do łazienki? Drewniane meble łazienkowe ...

więcej