2013-02-11

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie zatruwające środowiska i nie wywierające szkodliwego wpływu na nas samych zmieniła obecne oczekiwania co do łazienek. W dzisiejszych czasach modnie to nie znaczy tylko ładnie, stylowo i nowocześnie, a coraz częściej – ekologicznie. Jakie są więc najpopularniejsze pomysły na zmiany w łazience, które pozwolą nam dumnie dodawać przed nią przedrostek „eko”?

Jeśli zależy nam na środowisku, a także na własnym zdrowiu, warto łazienkę wyposażyć w materiały pochodzenia naturalnego. Oczywiście najłatwiej wykonalne będzie to w przypadku mebli,   
gdzie modele drewniane, bambusowe czy rattanowe są popularne i łatwo dostępne.
Meble takie nie są nasączone szkodliwymi chemikaliami (jak ma to miejsce np. w przypadku zrobionych z płyt wiórowych) i nie wymagają impregnacji środkami chemicznymi.
Idąc krok dalej i nie ograniczając się tylko do mebli, możemy do urządzenia łazienki wykorzystać drewno i kamień – tak naprawdę tylko wyobraźnia ograniczy nam stopień wykorzystania tych produktów. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wizerunek łazienki wykończonej drewnem lub kamieniem, zmienia się diametralnie i nabiera ona niezwykłego klimatu...Z tego też powodu można sądzić, że większość osób zainteresowanych wprowadzeniem surowców naturalnych do swojej łazienki, robi to nie tyle z dbałości o środowisko, co dla własnego komfortu użytkowania i estetyki łazienki. Na szczęście pobudki nie mają tu większego znaczenia.
    Pozostając w temacie wyposażania łazienki w materiały nie emitujące groźnych dla środowiska (i dla nas!) substancji, warto wspomnieć o wyborze farby. Kupujmy farby cenionych producentów, którzy dbają, aby ich produkt nie był szkodliwy i uwalniał minimalną dawkę lotnych związków organicznych, lub nie uwalniał ich wcale.
     Warto wiedzieć, że większość z popularnie używanych akcesoriów i drobnych elementów wyposażenia ma swoje „ekologiczne” odpowiedniki. I tak tradycyjną zasłonę prysznicową można zastąpić tkaną z konopi, ręczniki wymienić na bawełniane tkane z wysokiej jakości bawełny uprawianej ekologicznie czy bambusowe, a kosmetyki i środki czystości zamienić na odpowiedniki mające w składzie maksymalną ilość składników naturalnych i minimum chemii.
    
W ekologicznej łazience kolejną bardzo ważną kwestią jest sprawa oszczędzania wody i energii, których zużycie jest związane z większością czynności, którym się tam oddajemy.
    Pierwszym pomysłem jest instalacja bezdotykowych baterii energooszczędnych. Woda w wyregulowanej temperaturze leci z nich tylko w momencie kiedy zachodzi taka potrzeba (wyposażone w czujnik zbliżeniowy). Nie musimy co chwilę zakręcać wody i unikamy sytuacji jej marnowania, kiedy chwilowo nie korzystamy z umywalki. Energooszczędność polega na zmniejszonym przepływie wody, nawet o połowę w stosunku do trybu maksymalnego zużycia (który włączamy w razie potrzeby przyciskiem).
    Pod prysznicem montuje się coraz częściej baterie termostatyczne,  w których regulator temperatury jest niezależny od funkcji włączania i wyłączania wody, tak więc raz „zapamiętana” temperatura pozostanie ustawiona na stałe i nie ma potrzeby ustawiania jej za każdym razem od nowa. Oszczędzamy wodę i czas, a także podnosimy komfort użytkowania.
    Dodatkowe oszczędności można wprowadzić wybierając baterie z perlatorem i ogranicznikiem wypływu wody (ciśnienie regulujemy wtedy tylko w ograniczonym przedziale, ustawienie go maksymalnie wymaga wyłączenia trybu oszczędnego).
    Jak wiadomo kolejnym ogromnym źródłem zużycia wody jest spłukiwanie muszli klozetowej – ale i tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań je zmniejszających.
Możemy zainwestować w system, który pozwala wykorzystać zużytą wodę z umywalki do spłukiwania muszli klozetowej. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale dające naprawdę zauważalne oszczędności.  
    Bardzo szeroko rozpowszechnionym, ze względu na brak dodatkowych kosztów i utrudnień,  sposobem na oszczędzanie wody spłukiwanej w wc, jest instalowanie spłuczki dwudzielnej. Sami naciskając przycisk wybieramy, czy system ma spłukać muszlę całą objętością wody ze zbiornika, czy tylko jej połową. Można także zakupić mniej popularne spłuczki z funkcją zastopowania wody w dowolnym momencie (dostosowujemy ilość zużytej wody do realnych potrzeb).
    Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku jest wprowadzenie pisuarów bezwodnych – jak wynika z nazwy, nie wymagają one dopływu wody, oszczędzają także energię (tradycyjna spłuczka zużywa ją do zasilania pompy). Rozwiązanie takie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnej budowy muszli i syfonu. Jak łatwo się domyślić, daje to dużą oszczędność zużytej wody i warto  pomyśleć o takim sprzęcie, zwłaszcza jeśli miałoby korzystać z niego kilka osób w domu.
    Jeśli nie mamy mocnych argumentów, które popierałyby obecność wanny w naszej łazience, to możemy dodatkowo oszczędzić, gdyż prysznic jest rozwiązaniem z reguły bardziej ekonomicznym. Wyjątek oczywiście stanowią sytuacje, kiedy pozbawieni możliwości długich kąpieli w wannie, zdecydujemy się na równie długie pobyty pod prysznicem, zużywając większą ilość wody niż pojemność wanny.
    Następną innowacją do wprowadzenia w ekologicznej łazience są energooszczędne grzejniki łazienkowe z programatorem lub modułem oszczędnościowym. Programator elektroniczny pozwala na obniżenie temperatury w czasie kiedy zwykle nie korzystamy z łazienki (np. w nocy lub w czasie naszej pracy) i automatyczne podniesienie jej do pożądanej w ustawionych godzinach. Moduł oszczędnościowy działa na podobnej zasadzie – obniża temperaturę w łazience, kiedy nikt z niej nie korzysta.
     Wybierając oświetlenie warto mieć na uwadze możliwość zastąpienia tradycyjnych żarówek energooszczędnymi. Można też pokusić się o zainstalowanie oświetlenia ledowego, niestety rozwiązanie to choć niewątpliwie oszczędne (sprawność diody led to 80-95%, podczas gdy zwykłej żarówki zaledwie 5-10%) ma kilka wad, które powodują, że na dzień dzisiejszy oświetlenie ledowe używane jest raczej jako dodatkowe źródło światła. Niewątpliwie jest jednak rozwiązaniem oszczędnym i ekologicznym (w odróżnieniu od innych źródeł światła, produkcja diod led nie wymaga używania rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska naturalnego).
    Warto zadbać, aby oszczędności poczynione dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań nie zostały zaprzepaszczone przez nadmiernie duże zużycie wody i prądu przez sprzęt AGD. Wybierajmy więc energooszczędne modele o dobrej klasie energetycznej i małym zużyciu wody podczas jednego cyklu.

Przyjemną sprawą związaną z ekologią jest zainwestowanie w nieco zieleni w naszej łazience. Rośliny dodadzą jej uroku, „ożywią” i sprawią, że będzie sprawiać wrażenie „oddychającej” i naturalnej. Istnieje wiele odmian kwiatów doniczkowych, które poradzą sobie nawet w łazience pozbawionej okien, jeśli oczywiście zadbamy o to, aby stworzyć im odpowiednie warunki.
A nic tak nie podkreśli ekologiczności naszej łazienki, jak żywe rośliny w jej wnętrzu.


Powrót do Wiadomości

Porady

CERAMIKA ŁAZIENKOWA

1.Ceramika sanitarna: bidet – jakie są rodzaje? Niezbędne wyposażenie łazienki to z pewnością ...

więcej

KABINY PRYSZNICOWE

1.Kabina prysznicowa: szklane drzwi do kabiny prysznicowej vs drzwi z tworzywa sztucznego. Przed...

więcej

MEBLE ŁAZIENKOWE

1. Drewniane meble łazienkowe – kiedy drewno nadaje się do łazienki? Drewniane meble łazienkowe ...

więcej