2014-03-18

Rekuperacja: co to jest, jak działa, ile kosztuje, czy warto zainwestować?

Rekuperacja to w szerokim znaczeniu proces odzyskiwania energii cieplnej z gazów odpadkowych (np. spalin) i wykorzystaniu jej dalej. Urządzenie w którym ów proces zachodzi to rekuperator (wymiennik krzyżowy). W odniesieniu do tematyki związanej z wentylacją czy klimatyzacją budynków rekuperacja oznacza wykorzystanie energii cieplnej zużytego powietrza wylotowego do ogrzania powietrza świeżego. Rekuperacja ma na celu zmniejszenie końcowego zużycia energii. Wentylacja mechaniczna jest coraz powszechniejsza w naszym otoczeniu (szczelne budynki nie mogą polegać na naturalnych metodach wentylacji grawitacyjnej), a co za tym idzie coraz powszechniejsze jest wykorzystanie rekuperatorów (przy zrezygnowaniu z nich straty energii towarzyszące wentylacji mechanicznej wynosiłyby blisko 60%).


Ważną kwestią dla przyszłych użytkowników pozostaje odpowiedź na pytanie o opłacalność inwestycji w system rekuperacji. Kiedy się zwróci? Ile wyniesie koszt inwestycji? Jakich oszczędności można się spodziewać?

Jeśli decydujemy się na inwestycję w system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem już na etapie budowy to koszt może być porównywalny z alternatywnym rozwiązaniem, czyli wybudowaniem kominów zapewniających wentylację grawitacyjną (w tym przypadku więc inwestycja już od początku przynosi oszczędności). W nieco „gorszej” finansowo sytuacji jesteśmy, kiedy decydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperacją kiedy kominy są już wybudowane. Czas zwrotu kosztów inwestycji zależy w tym przypadku od wielkości mieszkania i od rodzaju źródła energii (im droższe źródło, tym większe kwoty oszczędności, więc i szybszy zwrot inwestycji).

W celu dokładnego wyliczenia kosztów, oszczędności i terminu zwrócenia się inwestycji najlepiej zgłosić się do sprzedawcy oferującego kompleksowe rozwiązania wentylacji i rekuperacji, który opracuje dla nas indywidualne zestawienie.

 

Rekuperatory różnią się budową, wydajnością, czułością, sprawnością (odzysk ciepła w niektórych modelach dochodzi do 95%!), stopniem awaryjności i ceną. Dobiera się optymalny rekuperator zwracając uwagę na specyfikę wnętrza budynku oraz indywidualne potrzeby użytkownika.


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej