2014-03-11

ODPŁYWY LINIOWE

1.Odpływy prysznicowe – jaki wybrać?

Decydując się na prysznic bez brodzika musimy zdecydować o sposobie odprowadzenia wody z przestrzeni prysznicowej. Istnieje kilka sposobów wykonania odwodnienia.

 

Wybór uzależniony jest od kształtu kabiny, miejsca, w którym się znajduje i od osobistych preferencji ( czy wolimy spływ kopertowy i spadek posadzki z 4 stron, czy spadek jednostronny).

 

Należy dostosować przepustowość odpływu do przepustowości źródła wody (ta pierwsza musi być większa) – tylko wtedy odwodnienia będzie w stanie działać prawidłowo. 

 

Jakie więc są rodzaje odwodnienia?

  • Odpływ punktowy (odwodnienie punktowe) – jak wskazuje nazwa tego odwodnienia, odpływ umieszczony jest w jednym, centralnym zazwyczaj punkcie i do niego spływa cała woda. W tym celu konieczne jest wykonanie spadku czterostronnego.
  • Odpływ liniowy (odwodnienie liniowe) – nie wymaga formowania spadku w czterech stron, a jedynie z dwóch lub z jednej. Im dłuższy odpływ tym większa płaszczyzna odbioru wody. Odpływ liniowy ma te przewagę nad punktowym, że nie trzeba ciąć płytek (podłoga jest jednolita i łatwiejsza do ułożenia), a sam odpływ nie zajmuje centralnego miejsca (umieszczony jest pod ścianą).
  • Odpływ łukowy (odwodnienie łukowe) – takie odwodnienia nadaje się świetnie do kabin o zaokrąglonych, owalnych kształtach. Z wyglądu przypominają odpływy liniowe, z tym że zamiast linii prostej biegną po łuku. Mają również dobre zdolności odprowadzania wody.
  • Odpływ narożny (odwodnienie narożne) – może to być odpływ liniowy zakręcający o 90 stopni w narożniku i biegnący wzdłuż kawałka drugiej ściany lub odpływ punktowy umieszczany w samym narożniku (ma wtedy kształt trójkąta).
  • Odpływ ścienny (odwodnienie ścienne) – innowacyjne rozwiązanie polegające na umieszczeniu odpływu w ścianie (na poziomie podłogi). Jego zaletami jest nowoczesny dyskretny wygląd (widoczna jest tylko wąska szczelina w ścianie i płytka maskująca), całkowicie jednolita podłoga pozbawiona kratek odpływowych, łatwość utrzymania w czystości i bardzo dobra przepustowość odpływu. 

 

2.Opływ liniowy w łazience: montaż krok po kroku

Aby prysznic bez brodzika był faktycznym udogodnieniem i dobrze się sprawował, trzeba zadbać o odpowiednie zainstalowanie odwodnienia – czyli jednego z kluczowych elementów. Jak się do tego zabrać? Oto procedura w kilku krokach:

  1. Montaż podejścia kanalizacyjnego. Jeśli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie (czyli najniższe poziom w domach niepodpiwniczonych) to najpierw wykonuje się podłączenie kanalizacji, a później betonuje podłogę i montuje syfon. Jeśli odwodnienie chcemy zainstalować w budynku ze stropem gęstożebrowym to podejście kanalizacyjne należy wykonywać równolegle z pracami nad stropem (w czasie ich wykonywania). Wreszcie w przypadku stopu monolitycznego podejście kanalizacyjne należy wykonać pod stropem ( i ukryć je np. w suficie podwieszanym niższego piętra) lub jeśli to niemożliwe, w podniesionej posadzce pod kabiną prysznicową.
  2. Montaż rynienki odwodnienia. Kratka powinna być umieszczona około 2 mm poniżej poziomu płytek, a odpływ powyżej poziomu łączenia z pionem kanalizacyjnym. Wysokość kratki reguluje się ustawiając odpowiednio nóżki montażowe.
  3. Wykonanie spadku. Spadek powinien wynosić około 2,5% i być jednostronny lub dwustronny – w zależności od miejsca instalacji odpływu. Wykonuje się go kształtując odpowiednio warstwę jastrychu.
  4. Wykonanie izolacji. Izolację wykonuje się po całkowitym wyschnięciu warstwy jastrychu. Podłogę i ściany do wysokości 1,5m pokrywa się starannie warstwą folii w płynie. Narożniki zabezpiecza się dodatkowo taśmą uszczelniającą.
  5. Pokrycie płytkami. Po uprzednim przygotowaniu podłoża można układać na nim płytki. Należy wybrać dobrej jakości fugę epoksydową do wypełnienia szczelin między płytkami.

Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej