2014-03-11

MEBLE ŁAZIENKOWE

1. Drewniane meble łazienkowe – kiedy drewno nadaje się do łazienki?

Drewniane meble łazienkowe są z pewnością bardzo ekologiczne i ciężko je zastąpić czymkolwiek innym, co nada łazience tak przytulny i naturalny charakter.

Ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience (duże wahania temperatur, wysoka wilgotność) należy starannie wybierać meble, które będą się nadawały do ustawienia w jej wnętrzu.

Drewniane meble do łazienki mogą być obecnie wykonane z różnych gatunków drewna, gdyż technologia ochrony przed wilgotnością i wysoką temperaturą bardzo dobrze radzi sobie z wystarczającym zabezpieczeniem ich.

Aby mieć pewność, że mebel nie zniszczy się szybko i jest prawidłowo wykonany, należy wybrać się na zakupy do salonu posiadającego w ofercie meble znanych producentów. Dobrze dowiedzieć się, jak przechowywane było drzewo użyte jako materiał na meble.

Można znaleźć ciekawe projekty łazienek wykorzystujące jako drewniane meble łazienkowe przerobione stare meble, np. zabytkową komodę (odpowiednio przerobiona możne służyć np. jako szafka pod umywalkę).

Jeśli decydujemy się na drewniane meble do łazienki, to dla spójności stylu możemy także wybrać drewniane akcesoria łazienkowe np. lustra łazienkowe oprawione w drewniane ramy, wieszaki, pojemniki, kubeczki drewniane.

Drewniane meble łazienkowe nie powinny być nigdy ustawiane bezpośrednio przy ścianie (nie powinny jej dotykać, gdyż skroplona na ścianie woda miałaby kontakt z meblem przez większość czasu, co nie wpłynęłoby na niego dobrze).

 

2. Meble łazienkowe do niewielkich wnętrz czyli jak wybrać meble do małej łazienki? 

 • Łatwiej będzie wykorzystać optymalnie przestrzeń niewielkiej łazienki, jeśli wybierzemy meble na wymiar
 • Wybierajmy meble raczej niewielkie, nieprzetłaczające, funkcjonalne
 • Dobrze zaplanujmy jakie meble i jakiej wielkości są nam potrzebne, aby uniknąć zajmowania miejsca meblami, które nie są do końca wykorzystane (stoją np. w połowie puste)
 • Wybierajmy meble łączące w sobie kilka funkcji, np. szafka wisząca z lustrzanymi drzwiczkami zamiast oddzielnego lustra łazienkowego
 • Wykorzystajmy funkcjonalnie miejsce pod umywalka, pod wanną, na ścianach nad wanną, w narożniku, za drzwiami wejściowymi, wysoko pod sufitem itp. (te miejsca można wykorzystać bez uszczerbku dla wolnej przestrzeni w łazience)
 • Wybierajmy meble łazienkowe raczej jasne, minimalistyczne, bez zbędnych elementów i ozdób, o połyskliwej, polerowanej powierzchni (mogą być nawet przezroczyste, szklane lub z tworzywa sztucznego)
 • Zwróćmy szczególna uwagę na modele podwieszane – sprawiają one wrażenie większej wolnej przestrzeni w łazience (duża przestrzeń wolnej podłogi), są mniej obciążające wizualnie dla jej wizerunku

3.Jak tanio kupić meble łazienkowe? W jaki sposób wybrać odpowiednie meble i nie nadwyrężyć zbytnio budżetu?

 • Do pewnego stopnia cena idzie w parze z jakością – nie musimy wybierać drogich modeli z kosztownych materiałów, ale nie powinniśmy także kierować się jedynie niską ceną. Dobre jakościowo, solidnie wykonane meble nigdy nie będą sprzedawane po cenach wielokrotnie niższych niż u konkurencji. Wyjątkowo tanie meble do łazienki pochodzące z nieznanych źródeł powinny wzbudzić nieufność.
 • Materiał na meble łazienkowe powinien być dobrej jakości, przystosowany do warunków łazienkowych
 • Wybierzmy raczej meble gotowe niż meble na wymiar, które są droższe
 • Szafka pod umywalkę może być kupiona razem z umywalką, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco pieniędzy (dodatkowo jest praktyczna i pojemna)
 • Zamiast zakupu gotowych mebli można pomyśleć nad samodzielnym zaaranżowaniem wnętrza, kupując np. cięte na wymiar blaty
 • Starajmy się wybierać modele o kilku zastosowaniach – np. szafka nad umywalkę wyposażona w lustro (lustrzane drzwiczki), lustro łazienkowe z półką itp.
 • Przemyślmy czy zamiast kupna tanich nowych mebli nie lepiej zainwestować w odrestaurowanie starych o dobrej jakości – można je przerobić, zmienić kolor, wykończenie, uchwyty itd. co całkowicie zmieni ich wygląd
 • Taniej wyjdzie kupno modeli klasycznych, w stałej sprzedaży, niż sezonowym ofert lub modeli z najnowszej kolekcji
 • Należy porównać ceny w różnych sklepach, stacjonarnych i internetowych 
 • Dobrze dowiadywać się w konkretnym sklepie o najbliższe terminy promocji, przecenione modele i wyprzedaże całych serii
 • Większość sprzedawców zgodzi się na rabat w przypadku większych zakupów, warto o niego pytać

Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej