2014-03-13

Kwiaty do łazienki – jakie rośliny wybrać, gdzie je ustawić i jak o nie dbać?

Żywe rośliny są świetnym sposobem na przełamanie sterylnego wizerunku łazienki, dodają jej uroku, naturalności i sprawiają, że miejsce wydaje się bardziej przyjazne. Udowodniony jest relaksujący, poprawiający samopoczucie i obniżający poziom stresu wpływ roślin na człowieka.

 

Niestety duże wahania temperatur, okresowo bardzo wysoka temperatura powietrza, zwykle słabe nasłonecznienie i opary środków chemicznych oraz kosmetyków to nie są idealne warunki dla roślin.

 

Powinniśmy więc szczególnie zadbać o komfort kwiatów w łazience, poprzez zagwarantowanie im jak najlepszych warunków i wybranie optymalnych gatunków roślin.

 

Najlepiej byłoby zaplanować obecność kwiatów już na etapie projektowania łazienki, wtedy nie musimy się ograniczać do postawienia doniczki tam, gdzie znajdzie się trochę miejsca, ale możemy zaplanować np. mini ogródek lub ustęp, ściankę czy półkę, na której umieścimy kwiaty. Umiejscowienie każdej rośliny powinno być dokładnie przemyślane (każdy gatunek ma swoje wymagania co do oświetlenia). Poza tym właściwie wybrane miejsce musi zapewniać roślinie spokój (nie może stać w miejscu, gdzie będzie ciągle potrącana, zahaczana itp.) i powinno być możliwie odległe od źródeł wody (na tyle, aby zapewnić ochronę przed chlapaniem na roślinę) i nie narażać kwiatka na działanie detergentów (nie stawiajmy go np. pod samym lustrem, jeśli myjemy je z użyciem środka chemicznego w sprayu).

 

Wybierajmy gatunki lubiące wilgoć i wysoką temperaturę, unikajmy przystosowanych do życia w środowisku wybitnie suchym (np. kaktusy) i nie tolerujących wody na listkach. W zależności od nasłonecznienia łazienki kierujmy uwagę na gatunki lubiące skąpe oświetlenie lub bardziej nasłonecznione miejsca.

 

O kwiatki w łazience dba się podobnie jak o wszystkie inne, należy je podlewać i nawozić zgodnie z wymogami gatunku. W warunkach łazienkowych szybko dochodzi do gnicia obumarłych listów, dlatego należy je regularnie usuwać. Ponadto nie powinniśmy narażać roślin na długotrwałe przebywanie w chemicznych oparach, poleca się więc wietrzyć łazienkę po kąpieli. Jeśli listki zostały przez przypadek spryskane np. detergentem lub kosmetykiem w sprayu, należy je niezwłocznie przetrzeć wilgotną szmatką.

 

Jeśli łazienka jest zupełnie pozbawiona światła słonecznego (bez okien), to jedynym wyjściem jest wybranie gatunków mogących żyć pod sztucznym oświetleniem i zapewnienie im go w najlepszej formie (minimalnym wymaganiem są świetlówki kompaktowe bezpośrednio nad rośliną, włączone ok. 10h/dobę). Najlepiej jest utrzymywać w innym, dobrze nasłonecznionym miejscu w domu drugi zestaw kwiatków, które będą co jakiś czas wymieniane z łazienkowymi, aby i te mogły się zregenerować.


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej