2014-03-26

kotły kondensacyjne

Kocioł kondensacyjny – zasada działania. Co to jest kondensacja?

 

Kondensacja to zjawisko przechodzenia substancji ze stanu gazowego w stan stały, czyli inaczej zjawisko skraplania. Kotły gazowe kondensacyjne odzyskują energię cieplną ze spalin wykorzystując to właśnie zjawisko. Para wodna znajdująca się w spalinach zostaje skroplona, a zjawisku temu towarzyszy wytworzenie się dodatkowej energii, zwanej energią skraplania, przekazywanej dalej do instalacji c.o. Dzięki temu kocioł kondensacyjny uzyskuje dużo wyższą sprawność niż kocioł konwencjonalny, w którym para wodna opuszcza kocioł wraz ze spalinami.

 

Jak działa kocioł kondensacyjny?

 

Kotły gazowe służą do ogrzewania wody użytkowej i zasilającej instalację ogrzewania domu. Kotły z zamkniętą komorą spalania wyposażone są w wymiennik ciepła, dzięki czemu odbierają ciepło z od spalin i wykorzystują je do ponownego podgrzania ochłodzonej wody wracającej z instalacji co. Po obniżeniu temperatury spalin następuje w nich zjawisko skroplenia (czyli kondensacja) pary wodnej. Zjawisku temu towarzyszy wydzielenie energii cieplnej. W końcowym etapie wykorzystuje się jeszcze odzyskanie ciepła ze spalin już w kominie wylotowym, który jest zbudowany jak wymiennik ciepła (spaliny nadal zdecydowanie cieplejsze od powietrza z zewnątrz doprowadzanego do komory spalania oddają mu swoje ciepło).

 

Piec kondensacyjny a zwykły: jakie są oszczędności?

 

Piec kondensacyjny jest wyposażony w wieloetapowy system odzysku ciepła, dzięki czemu jego wydajność jest dużo wyższa niż zwykłego pieca. Oszczędności szacuje się na poziomie o 30% niższego zużycia paliwa niż w przypadku pieców tradycyjnych. Dokładne wartości zależą od temperatury wody powracającej z instalacji co oraz od tego jakiego rodzaju wymienniki ciepła zastosowano.

 

Piec gazowy jednofunkcyjny czy piec gazowy dwufunkcyjny?

 

Te dwa rodzaje kotłów różnią się konstrukcją – kotły jednofunkcyjne wyposażone są w oddzielny podgrzewacz wody użytkowej wiszący zazwyczaj w okolicach kotła. Piec gazowy dwufunkcyjny natomiast nie ma oddzielnego podgrzewacza, ponieważ podgrzewa wodę w sposób przepływowy na bieżąco. Kocioł dwufunkcyjny będzie wystarczający w niewielkim domu lub mieszkaniu, z jedną łazienką użytkową, ponadto kocioł powinien być umieszczony w niewielkiej odległości od punktu poboru wody (odległość maksymalna 7 metrów). Do większych mieszkań lub domów poleca się raczej kotły jednofunkcyjne, które zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w każdym przypadku (oczywiście ma tu znaczenie także odpowiednio duża pojemność zasobnika – podgrzewacza).

 

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem – gdzie stosować, jak działa?

 

Generalnie kotły dwufunkcyjne działają w sposób przepływowy, nie są więc wyposażone w dodatkowe zasobniki, w przeciwieństwie do kotłów jednofunkcyjnych. Omawiany tu kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem (kocioł kompaktowy) stanowi pewnego rodzaju wyjątek ponieważ jak wskazuje nazewnictwo, w odróżnieniu od standardowej wersji, wyposażony jest w podgrzewacz (zasobnik). W warunkach, gdzie zajmujący stosunkowo dużo miejsca kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem nie sprawdza się, wysokiej mocy kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym niewielkim zasobnikiem może być atrakcyjną alternatywą (pozwala pokryć chwilowo podwyższone zapotrzebowanie na ciepłą wodę).


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej