2014-03-04

CERAMIKA ŁAZIENKOWA

1.Ceramika sanitarna: bidet – jakie są rodzaje?

Niezbędne wyposażenie łazienki to z pewnością kabina prysznicowa lub wanna, umywalka, sedes...

Oprócz tego można także pomyśleć o dodatkowym sprzęcie. Bidet jest coraz bardziej popularnym sprzętem w nowoczesnych łazienkach. Budową przypomina nieco nisko zawieszoną umywalkę, o specjalnie przystosowanym kształcie i służy do wygodnego podmywania się. Zawieszony jest mniej więcej na wysokości miski ustępowej, wyposażony w baterię i system przelewowy jak umywalka. Używa się do na siedząco (przodem lub tyłem do baterii, w zależności od modelu).

Dla kogo jest przeznaczony? Szczególnie przydatny będzie dla osób starszych, niepełnosprawnych, dla których częsty prysznic byłby zbyt dużym problemem. Poleca się go także kobietom w ciąży i osobom z problemami zdrowotnymi, które wymagają zwiększonej dbałości o higienę miejsc intymnych. Poza tym jest oczywiście polecany każdemu, jako wygodny sprzęt do podmywania się i dodatkowe ułatwienie w łazience.

Bidet montuje się w bliskim sąsiedztwie sedesu (o ile warunki na to pozwalają), co ma swoje praktyczne uzasadnienie. Należy jednak pozostawić wolne miejsce z przodu i po bokach bidetu, aby można było wygodnie go używać. W takiej konfiguracji obok siebie oba elementy wyglądają najlepiej zawieszone na tej samej wysokości. W tego samego powodu powinno się je wybierać z jednej linii od jednego producenta, aby miały wspólną stylistykę.

Decydując się na bidet możemy wybrać:

  • Bidet stojący – podobnie jak sedes stojący, jest on oparty na podłodze, nie wymaga więc stelażu podtynkowego.
  • Bidet podwieszany – ma tę przewagę, że zabiera mniej miejsca i pozostawia podłogę wolną (wygląda to bardziej elegancko i ułatwia sprzątanie). Nowoczesna łazienka często ma zaplanowany sedes podwieszany i obok idealnie dopasowany bidet podwieszany z tej samej linii.
  • Sedes z bidetem – czyli tak naprawdę specjalna nakładka na sedes (rozbudowana deska sedesowa) z funkcją bidetu. Nie ogranicza się do spryskiwania wodą – ma panel sterujący z możliwością regulacji temperatury i intensywności strumienia wody, dmuchawy suszące i opcję zapamiętania ustawień w kilku programach. Rozwiązanie idealne do małej łazienki, gdzie brak miejsca na oddzielny bidet lub do łazienki, w której nie chcemy przeprowadzać remontu i dlatego zwykły bidet na razie pozostaje poza zasięgiem.
  • Bidetta – co prawda sama w sobie nie ma za wiele wspólnego z bidetem, ale spełnia tę samą podstawową funkcję. Bidetta to prysznic bidetowy, czyli najprościej mówiąc wąż prysznicowy z małą poręczną słuchawką, zamontowany obok toalety. Po użyciu przełącznika na słuchawce, odkręcona na baterii umywalkowej woda zostaje przekierowana do bidetty. Siedząc na sedesie można wygodnie operować niewielką słuchawką prysznicową (przełączenie wody znów na baterię umywalkową jest bardzo proste) i skorzystać z wody. Jest to świetne rozwiązanie do małych łazienek, gdzie bidet nie będzie funkcjonalny, poza tym bidetta jest zdecydowanie tańsza. Oprócz tego takie rozwiązanie ma szereg innych zalet i zastosowań – można na przykład łatwo napełnić wodą duży pojemnik czy wiadro, opłukać muszlę wc, umyć nad umywalką włosy, a nad muszlą wc opłukać zabłocone buty itp.

 

 

Bidet wymaga montażu specjalnie dostosowanej baterii, bateria bidetowa wygląda nieco inaczej niż bateria umywalkowa – ma krótką wylewkę z końcówką skierowaną poziomo (a znacznie częściej, z końcówką ruchomą). Spotyka się modele wyposażone w wyciąganą wylewkę (czyli wąż chowany w wylewce) z końcówką prysznicową. Dobrze jest wybierać baterie bidetowe termostatyczne, które  uchronią użytkowników przed nieprzyjemnymi doznaniami związanymi ze skokami temperatury wody (mają także wiele innych zalet).

Bidet może mieć powłokę zapobiegającą osadzaniu się brudu na jego powierzchni. Do wyboru mamy modele szkliwione, nieszkliwione, o wykończeniu polerowanym lub matowym. Najpopularniejsze są odcienie bieli, jednak można znaleźć bardziej oryginalne kolory (często sklepy oferują taką opcję na specjalne zamówienie).

Dodatkowo można wybrać akcesoria takie jak pokrywa (powinna być dopasowana do konkretnego modelu) lub wygodne siedzisko.

 

2. Pisuar w domowej łazience?

Podstawowe wyposażenie łazienki nie zakłada konieczności instalacji pisuaru i nadal wiele łazienek funkcjonuje bez niego. Części niezdecydowanych osób pisuar kojarzy się z toaletą publiczną i nie są przekonani do montażu tego sprzętu we własnej łazience. Czy faktycznie nie warto kupować go do prywatnego użytku w domowej łazience?  Przyjrzyjmy się trochę bliżej temu rozwiązaniu.

Głównym celem i zarazem podstawową zaletą pisuaru jest wygoda męskiej części użytkowników. Zamontowanie pisuaru pomaga utrzymać czystość w łazience, co jest również istotnym argumentem za. Wreszcie mogą kogoś przekonać oszczędności – pisuar zużywa zdecydowania mniej wody niż muszla toaletowa, ponadto można kupić model bezwodny, który pozwala osiągnąć jeszcze większe oszczędności. Najczęściej pisuar poleca się do domów, w których jest kilku domowników płci męskiej, wtedy jego zalety stają się jeszcze bardziej widoczne.

Możemy wybrać pisuar montowany na stelażu podtynkowym lub wieszany bezpośrednio na ścianie. Oczywiście do wyboru są przeróżne kształty  i wykończenia, znajdą się także modele specjalnie przystosowane do małych łazienek, narożne lub asymetryczne. Eleganckie nowoczesne linie produktów gwarantują, że pisuar wkomponuje się odpowiednio w starannie zaaranżowane wnętrze - z pewnością taki produkt nie będzie przywoływał skojarzeń z toaletą publiczną. Producenci oferują do niektórych modeli pisuarów dodatkowo klapę.

Pisuar może być zasilany z góry (woda leci od góry) lub z tyłu (wszelkie przewody kanalizacyjne i podłączenia wody ukryte są z tyłu za pisuarem i pozostają niewidoczne). Specjalnym typem są pisuary bezwodne – jak sama nazwa wskazuje są przystosowane do używania bez spłukiwania. Możliwe jest to dzięki specjalnej konstrukcji syfonu, zawierającego warstwę oleju lżejszego od moczu, która tworzy barierę środowiskową. Z pisuaru bezwodnego nie roznosi się przykry zapach i jest on uważany nawet za bardziej sterylny niż tradycyjny pisuar spłukiwany. Poza tym jedną z głównych zalet jest oczywiście oszczędność wody – rzędu nawet 15 tysięcy litrów rocznie!

Pisuar może kosztować od około 100zł do 5 tysięcy złotych i więcej, zależnie od materiału, mechanizmu spłukującego i modelu (producenta).

 

3.Oryginalna ceramika łazienkowa, czyli rozwiązania nietypowe, oryginalne i ekstrawaganckie.

Wyposażenie łazienek oprócz swoich użytkowych cech ma też za zadanie tworzyć wystrój łazienki. Dla tych, którzy chcą mieć oryginalną, wyróżniającą się łazienkę producenci wyposażenia oferują wiele rozwiązań – od najmodniejszych modeli, poprzez bardzo oryginalne i wymyślne, aż po ekstrawaganckie. Co można zrobić, aby ceramika wpasowała się w wystrój niestandardowej, nowoczesnej łazienki? Kilka pomysłów:

  • Oryginalne kształty i linie – np. sedes o okrągłym kształcie i dopasowany do niego bidet lub sedes nietypowo oparty na podłodze (na ceramicznych „nóżkach”); umywalka prostokątna o geometrycznych kształtach (prostopadłe ścianki); umywalka asymetryczna lub bardzo płytka (prawie płaska), umywalki nablatowe w kształcie misy lub wydrążonej od góry okrągłej bryły; nieregularna powierzchnia, powyginane krawędzie; umywalka w kształcie spirali i wiele innych.
  • Materiały – wszystkie nietypowe i ciekawe materiały: szkło, drewno, kamień, miedź, żeliwo i inne, które mogą zastąpić tradycyjną ceramikę (najczęściej w umywalce, ale nie tylko).
  • Kolory i wykończenie – oprócz standardowej bieli i jej odcieni można zdecydować się na bardziej ekstrawagancki kolor, np. czarna czy czerwona miska wc, bidet czy umywalka. Oprócz kolorowej ceramiki mamy do wyboru inne rozwiązania np. malowane szkło (umywalka) lub ceramika zdobiona ręcznie. Można zdecydować się na matowe wykończenie powierzchni ceramiki zamiast standardowego polerowanego.
  • Nietypowe rozwiązanie – czyli np. model umywalki połączonej z baterią (wydłużony brzeg umywalki zagina się i tworzy wylewkę baterii z tego samego materiału), umywalka wolnostojąca, sedes z bidetem, przeszklona umywalka meblowa z miejscem na akwarium lub inną dekorację pod nią itd.

 

 


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej