2015-03-16

Centralny odkurzacz – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem

W nowoczesnych domach mniej lub bardziej standardowe odkurzacze przenośne coraz częściej zastępuje odkurzacz centralny. Zanim się na niego zdecydujemy warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest, jakie posiada wady i zalety oraz poznać przybliżone koszta inwestycji w system centralnego odkurzania.

Jak zbudowany jest system centralnego odkurzania?

Na wstępie zaznaczmy – odkurzacz centralny nie jest elementem AGD, ale instalacją. Składa się z jednostki centralnej (odkurzacza) montowanej w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym w piwnicy, systemu rur i kształtek ukrytych w ścianach oraz odpowiednio rozmieszczonych w domu gniazd ssących. W celu skorzystania z systemu w wybranym gnieździe instaluje się elastyczny wąż ssący, wyposażony w odpowiednią szczotkę/końcówkę i rozpoczyna pracę. Zanieczyszczenie przez wąż i dalej rury pvc trafiają do pojemnika na zanieczyszczenia w jednostce centralnej. Oczyszczone z większych zanieczyszczeń powietrze jest odprowadzane gniazdem wylotowym na zewnątrz budynku.

Zalety centralnego odkurzacza 

 • Jakość powietrza – w przeciwieństwie do najlepszych nawet odkurzaczy tadycyjnych (przenośnych) odkurzacz centralny nie wydmuchuje oczyszczonego powietrza z powrotem do sprzątanego pomieszczenia, ale na zewnątrz budynku. Dzięki temu domownicy nie są narażeni na kontakt z bakteriami i roztoczami. Oczyszczanie powietrza podczas pracy odkurzacza jest szczególnie istotne dla alergików – w ten sposób ogranicza się liczbę alergenów w środowisku.
 • Cicha praca – teoretycznie hałas generuje tylko silnik odkurzacza, umieszczony w jednostce centralnej montowanej w pomieszczeniach piwnicy. Reszta elementów pracuje prawie bezgłośnie. Dzięki temu sprzątanie przy pomocy centralnego odkurzacza jest dużo bardziej komfortowe.
 • Wygodne sprzątanie – to chyba najistotniejsza zaleta odkurzacza centralnego. Nie ma konieczności wnoszenia nieporęcznego odkurzacza po schodach, ani ciągnięcia go za sobą po kolejnych pomieszczeniach. W systemie centralnego odkurzania po prostu wpinamy wąż odkurzacza w kolejne gniazda ssące. Udogodnienie to doceniają przede wszystkim właściciele dużych, piętrowych domów.
 • Łatwa obsługa. Aby rozpocząć sprzątanie po prostu umieszczamy wąż w wybranym gnieździe. Na rączce odkurzacza znajduje się przycisk umożliwiający jego włączenie i wyłączenie. Pojemnik na zanieczyszczenia jest na tyle duży, że konieczność jego opróżniania ogranicza się do kilku razy w roku.
 • Duży wybór akcesoriów dodatkowych – sprawia, że centralny odkurzacz jest urządzeniem wszechstronnym i uniwersalnym. Możemy dobrać różne szczotki i końcówki w zależności od sprzątanej powierzchni.

Wady?

Niestety system centralnego odkurzania ma też pewne wady, które dobrze poznać zanim się na niego zdecydujemy... 

 • Wysoka cena - ciężko powiedzieć, że to wada systemu ale powinniśmy przygotować się na spory wydatek. Jaki konkretnie
  • Sam montaż i akcesoria montażowe – ok. 1000zł dla domu 200mkw
  • jednostka centralna – 1000-4000zł
  • wąż – 500-1300zł
  • gniazdo ssące – 30-150zł (za sztukę!)
  • szczotki/końcówki – 10-400zł (za sztukę)
 • Problematyczna i droga naprawa – oczywiście nie zakładamy, że system będzie jej wymagał ale trzeba pamiętać, że ewentualna naprawa czy odtykania zapchanych rur może być drogie i sprawić dużo kłopotu.
 • Montaż w domu gotowym. O ile montaż całego systemu na etapie budowy domu nie stanowi większego problemu, to zamontowanie go w już istniejącym i wykończonym domu będzie nieco kłopotliwe. Oczywiście jest to możliwe, trzeba jednak pamiętać, że umieszczenie rur w ścianach będzie wymagało generalnego remontu.

Wybór odkurzacza...o czym pamiętać? 

 • Odpowiedni dobór mocy – powinien on uwzględniać długość oraz budowę (zakręty, rozgałęzienia) systemu. Źle dobrana moc urządzenia będzie skutkowała niedokładnym sprzątaniem, zaleganiem zanieczyszczeń w rurach (w efekcie ich zapychaniem) lub nadmiernym zasysaniem elementów takich jak dywan itp.
 • Jednostki centralne: jedno- lub dwuczęściowe. Jednostka kompaktowa posiada silnik, pojemnik na kurz i separator zanieczyszczeń w jednej obudowie, jednostka dwuczęściowa typu split – silnik osobny od pozostałych elementów. W jednostkach split dwie części jednostki centralnej mogą być montowane z dala od siebie.
 • Różne sposoby filtrowania powietrza i magazynowania śmieci. W najtańszych modelach stosuje się worki jednorazowe (papierowe) oraz worki materiałowe wielokrotnego użytku. Najlepiej wybrać odkurzacz z tzw. separacją cykloniczną – powietrze oczyszczane jest w wyniku działania siły odśrodkowej, która usuwa z niego zanieczyszczenia i kieruje je do pojemnika na śmieci.
 • Estetyczne gniazda ssące – Co prawda wygląd gniazda ssącego nie ma wpływu na wydajność całego systemu, ale warto pamiętać że gniazda są jedynym widocznym elementem całej instalacji. W dodatku zazwyczaj umieszczane są w dobrze dostępnych (a więc widocznych) miejscach. Warto więc zadbać aby były estetyczne i stylistycznie dopasowane do wykończenia domu.

 

 


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej