2014-03-13

Bateria umywalkowa – jaką wybrać?

Bateria umywalkowa jest bardzo często używanym elementem wyposażenia łazienki, dlatego powinna zostać starannie dobrana. Musi pasować do umywalki zarówno wymiarami jak i stylistyką, poza tym powinna również współgrać z resztą wyposażenia łazienki. Jak wybrać najlepszą baterię umywalkową? Aby podjąć decyzję, jak ma ona wyglądać, należy zaznajomić się z wyborem.

I tak ze względu na sposób montażu, a co się z tym łączy, umiejscowienie, wyróżniamy:

 • baterie ścienne – jak wskazuje nazwa, montowane w ścianie bezpośrednio do przewodów wody ciepłej i zimnej, obecnie coraz mniej popularne, pozostały głównie w małych łazienkach, gdzie niewielki rozmiar umywalki nie pozwala na instalację na niej baterii

 • baterie podtynkowe – to baterie ścienne, których cały mechanizm został schowany wewnątrz ściany, a na zewnątrz zostały tylko niezbędne do obsługi elementy, baterie podtynkowe dużo bardziej popularne są np. pod prysznicem, choć można spotkać i umywalkowe

 • baterie stojące (sztorcowe) – montowane są w otworze umywalki w pozycji pionowej

 • baterie nablatowe – coraz popularniejsza umywalka nablatowa wymaga montażu baterii w blacie obok niej i tak właśnie montuje się baterie nablatowe


Dalej decydujemy: bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

 • bateria dwuuchwytowa – to bateria z tradycyjnymi dwoma kurkami, podłączonymi do przewodów wody ciepłej (z lewej strony) i wody zimnej (z prawej), temperaturę ustawia się regulując ręcznie stosunek wody ciepłej do zimnej

 • bateria jednouchwytowa – coraz bardziej popularna, wypiera baterię dwuuchwytową, jedna dźwignia służy do regulacji strumienia wody (zwykle ruch w pionie) i jego temperatury (ruch poziomy). Dzięki temu jedna ręka pozostaje wolna, a regulacja temperatury wody jest zdecydowania szybsza i łatwiejsza


Zdarza się, że nowoczesna łazienka wyposażona jest w baterię bezuchwytową (czyli bezdotykową) – do włączenia wody w takiej baterii wystarczy pobudzenie fotokomórki przez podstawienie dłoni pod wylewkę. Taka bateria ma kilka zalet: jest prosta w obsłudze (idealna dla małych dzieci, osób niepełnosprawnych), jest higieniczna (m.in. dlatego są popularne w toaletach publicznych) i pomaga oszczędzać wodę (która nie leci z kranu dłużej niż to konieczne). Zamiast fotokomórki bateria może mieć system włączania poprzez lekkie dotknięcie lub naciśnięcie przycisku.


Baterie mogą wymagać różnej ilości otworów montażowych w umywalce lub blacie:

 • bateria jednootworowa – baterie umywalkowe jednouchwytowe mają bardzo często taką formę, wymagają tylko jednego otworu montażowego, w którym osadzana jest bateria

 • bateria dwuotworowa – tak często wyglądają baterie dwuuchwytowe - wymagają dwóch otworów instalacyjnych (w okolicy pokrętła wody zimnej i ciepłej), ale także może to być nowoczesna bateria z wylewką w jednym otworze i dźwignią do regulacji w drugim

 • bateria trzyotworowa – najczęściej w oddzielnych otworach znajduje się wylewka i dwa pokrętła wody ciepłej i zimnej


Kilka rozwiązań pomagających oszczędzać wodę:

 • parlator – obecnie montowany prawie we wszystkich bateriach, jest to małe sitko umieszczone w końcówce wylewki, powoduje napowietrzenie strumienia wody (dzięki czemu staje się on silniejszy i większy objętościowo, co za tym idzie nie ma potrzeby puszczania dużego strumienia wody).

 • przyciski eko – producenci oferują wiele różnych rozwiązań, których zasada działania sprowadza się do wyjściowego zablokowania wielkości strumienia wody i jego temperatury na pewnym optymalnym poziomie, co zapobiega nieświadomemu i odruchowemu korzystaniu z wody o zbyt wysokich tych parametrach (wyłączenie blokady musi być wykonane świadomie przez użytkownika poprzez naciśnięcie przycisku, pokonanie oporu itp.).

 • bateria samozamykająca się (bateria czasowa) – po naciśnięciu przycisku woda leci przez pewien określony czas, a później jej dopływ jest automatycznie zamykany (rozwiązanie doskonale znane z publicznych pryszniców na basenie).

 • bateria bezdotykowa – omówiona już wyżej


Rozwiązaniem, które pomaga także oszczędzać wodę, ale przede wszystkim podnosi wygodę i komfort użytkowania, jest montaż tak zwanej baterii termostatycznej:

 • bateria termostatyczna – dzięki specjalnemu mechanizmowi mieszającemu wyposażonemu w termostat, bateria taka pozwala na bardzo szybkie (trwające maksymalnie kilka sekund) automatyczne uzyskanie pożądanej temperatury wody (z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza). Zapobiega przypadkowym poparzeniom, eliminuje chwilowe wahania temperatury wody, bardzo poprawia wygodę i komfort użytkowania baterii, pozwala oszczędzić czas i wodę.


Oczywiście baterie będą się różnić kształtem, wysokością, linią, wyglądem, zdobieniami, wykończeniem...Jeśli to dla nas niewystarczająco dużo, aby zyskać oryginalny efekt i chcemy czegoś więcej, to do wyboru mamy kilka nietypowych rozwiązań, które z pewnością przyciągną wzrok każdego odwiedzającego łazienkę:

 • ozdobne strumienie wody – jak na przykład wypływ płaszczowy (równoległe ścianki wody) czy kaskada (szeroki płaski strumień).

 • podświetlanie led – kolory światła podświetlającego strumień wody zależą od jego temperatury (doskonałe rozwiązanie przy małych dzieciach, pomaga uniknąć poparzeń).

 • otwarta wylewka – bardzo dekoracyjnie wygląda wylewka z niezabudowaną górną częścią, można obserwować jak strumień wody płynie korytem wylewki i spada do umywalki. Połączenie otwartej szerokiej wylewki z kaskadą daje bardzo dekoracyjny efekt miniatury prawdziwego wodospadu (strumień wody płynie szerokim korytem i na końcu wylewki spada ścianą wody do umywalki).


Powrót do Porady

Aktualności
14 Grudzień
2012

Wanna z hydromasażem – chwila zastanowienia przed realizacją marzeń...

Przed zakupem wanny warto przemyśleć i przeanalizować kilka kwestii, niektóre z nich są być może ...

więcej

11 Luty
2013

Urokliwa, naturalna i przyjazna - czyli łazienka w drewnie

Jaki rodzaj drewna? Właściwy dobór drewna jest podstawą – pozwoli nam uniknąć wielu problemów i ...

więcej

11 Luty
2013

Ekologiczna łazienka

Rozprzestrzeniająca się obecnie moda na rozwiązania ekologiczne,oszczędzające energię, wodę, nie ...

więcej